LatestWydarzenia

Polski dyplomata w Turcji rozwiązuje zagadkę starożytnego miasta.

Polski dyplomata w Turcji pomógł rozwiązać długotrwałą zagadkę Thebasa, starożytnego miasta w południowej Anatolii.

Robert D. Rokicki, dyplomata w Ambasadzie Polskiej w Ankarze, znalazł zaginione starożytne miasto Thebasa w 2021 r., w miejscowości Pinarkaya w południowej prowincji Karaman.

W ciągu ostatnich dwóch wieków wielu badacz i podróżnych próbowali na próżno znaleźć to miasto. Wśród nich był znanym brytyjski autor, poszukiwacz przygód i polityk Gertrud Bell.

Ostatnia znana propozycja pozycji THEBASA została zaproponowana przez austriackiego akademika Gertrud Laminger-Pascher w 1991 roku.

Miasto Thebasa zajmuje małe, ale charakterystyczne miejsce w historii i według rzymskiego geografa Pliny, leżało w górach Taurus i było jednym z najwybitniejszych miast Prowincji Lycaonii, dużego regionu we wnętrzu Azji Mniejszej.

Rokicki powiedział, że Thebasa nie jest Troja, ale odegrała rolę w historii. Odkrył je przez przypadek podczas trekkingu przez dzikie krajobrazy Anatolii.

Według jego badania, Thebasa i jego zamek zdobyli nowe znaczenie po podboju przez Muzułmanów Cilicii, kiedy stało się jednym z istotnych fortec na wschodniej granicy Bizancjum.

“Ze względu na skąpe i niejednoznaczne informacje, miasta przeszukiwano w różnych miejscach, często bardzo odległych od siebie,” dodał.

Według prof. Stephena Mitchella, jednego z największych badaczy Azji Mniejszych, absolwenta Brytyjskiej Akademii i Honorowej Sekretarza Instytutu Brytyjskiego w Ankarze, badanie rozwiązuje długotrwałą zagadkę historycznej geografii Azji Mniejszej, i pomaga zrozumieć niektóre poprzednio nierozwiązane problemy dróg i tras komunikacyjnych między Konyą a Adaną.

“Artykuł Roberta D. Rokickiego dodaje zupełnie nowy rozdział do historii konfliktu między Bizantyńczykami a Arabami w XI i XI wieku” – powiedział.

Thebasa była poszukiwana przez prawie dwa wieki, co najmniej osiem różnych lokalizacji.

Pozycja miasta z dala od głównych lub raczej znanych tras, uchroniła go nie tylko od napadów, ale także od badaczy i podróżnych.

Dla dociekliwych i chcących poczytać – polecam – Thebasa and the Byzantine-Arab frontier of the Middle Taurus
Observations in confinio Lycaoniae atque Ciliciae by Robert D. Rokicki
KLIKLNIJ TUTAJ