LatestŻycie w Turcji

Odzyskaj składki emerytalne z Turcji. Wiemy jak to zrobić.

Pracowałeś/Pracowałaś legalnie w Turcji? Zastanawiasz się czy można odzyskać składki emerytalne?

Czy można odzyskać dotychczasowe składki z powodu przeprowadzki do Polski?

Zapraszam do lektury jak odzyskać składki emerytalne z Turcji.

Czy mogę ubiegać się o zwrot składek?

Osoby, które nie spełnią wymaganej liczby dni opłacania składek na emeryturę pomimo osiągnięcia wieku, mogą otrzymać pełny zwrot wpłaconych składek, jeśli złożą pisemny wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub dyrekcji wojewódzkiej.

Jakie składki można odzyskać?

Na podstawie ust. 4/1 lit. a ustawy nr 5510 o Ubezpieczeniach Społecznych i Powszechnych Ubezpieczeniach Zdrowotnych od wynagrodzenia podlegającego składce wpłacana jest do SGK (tur. SosyalGüvenlikKurumu, dalej: SGK – odpowiednik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) składka w wysokości 34,5%.

Zgodnie z ustawą nr 4447 o Ubezpieczeniu na Wypadek Bezrobocia, suma 3% udziałów w ubezpieczeniu na wypadek bezrobocia jest przekazywana do kasy ubezpieczeń na wypadek bezrobocia. W przypadku otrzymania zwrotu składki w ramach płatności hurtowej, tylko udział pracownika w składkach emerytalnych (9%), który dotyczy oddziałów ubezpieczeń długoterminowych, może być pobrany z 34,5% całkowitej składki zapłaconej podczas pracy. Nie ma możliwości wypłaty w imieniu pracownika części pracodawcy i części ogólnego ubezpieczenia zdrowotnego.” – tak pisze Prawnik w Turcji | JK Law & Consulting.

Cały artykuł znajdziecie na stronie – Prawnik w Turcji | JK Law & Consulting (czasami moe zdarzy się, że przeglądarka zmieni na język angielski, więc należy zmienić na stronie na język polski i post będzie dostępny)

Zapraszam do lektury jak odzyskać składki emerytalne z Turcji.