FEATUREDLatestPolonezköy

180 lat Adampola, polskiej wsi na ziemi tureckiej

„Żaden Polak, którego losy zaprowadzą nad Bosfor, nie powinien zaniedbać odwiedzin w Adampolu. Ta mała wioska polska, ukryta wśród lesistych wzgórz północno-zachodniego wybrzeża Azji Mniejszej, otoczona zewsząd żywiołem tureckim, zasługuje ze wszech miar na poznanie. Już samo bogactwo przyrody i przepych krajobrazu, zmieniającego się z każdym zakrętem drogi, są zdolne wynagrodzić z nawiązką poniesione trudy, ale co więcej, napotka­nie tam, u progów Azji, wśród zupełnie obcego otoczenia i na tle południowej roślinności, szczerze polskiej wsi, gdzie każde dziecko pozdrowi po polsku, gdzie chałupy w opłotkach i krzyż przydrożny i spotykane twarze przypomną żywo daleką ojczyznę, zostawia nie­zatarte wspomnienia.[…]”

19 marca 1842 r. został założony Adampol, polska miejscowość w Turcji na północno-wschodnich obrzeżach Stambułu, po azjatyckiej stronie Bosforu (tur. Polonezköy). Obecnie Polonezköy znajduje się w granicach miasta Stambuł.

Inicjatorem powstania kolonii był Adam Jerzy Czartoryski.

Copyright by Andrzej Czerw

19 marca 1942 roku to data kiedy został poświęcony pierwszy powstały tam dom. Zamieszkało tam wielu dawnych uczestników powstania listopadowego, a także wykupowani z niewoli tureckiej Polacy przymusowo walczący w wojskach rosyjskich, a później także uczestnicy wojny krymskiej i polscy uciekinierzy z Syberii. Schronienie znajdowali tam również inni emigranci z rejonów rosyjskich.

“Adampol, dzisiejsze Polonezköy, jest częścią polsko-tureckiej historii. Do dnia dzisiejszego jego mieszkańcy pielęgnują polskie tradycje. Dla Turków mieszkających w Stambule Polonezköy, jest miejscem, gdzie można odpocząć na łonie natury z dala od miejskiego zgiełku. Warto poznać dzieje tego wyjątkowego miejsca […]” – powiedział Volkan Akgül, Radca ds. Kultury i Informacji Ambasady Turcji w Polsce.

Orginalna “PIECZEC ADMINISTRACYI KOLONII POLSKIEJ ADAMPOLA”

Z ciekawszych wydarzeń upamiętniających 180 rocznicę powstania Adampola jest książka pt.: “POLONEZKÖY – 180 YILLIK MAZİ” autorstwa pani Prof. Dr. Hacer Topaktaş Üstüner.

Książka jest dostępna – KLIKNIJ TUTAJ.