Atlas Polskiej Obecności za Granicą

“Atlas polskiej obecności za granicą” to pionierska publikacja, która poprzez mapy i krótkie teksty oraz zbiorcze informacje, prezentuje obecność polskiej emigracji na świecie.

“Ministerstwo Spraw Zagranicznych oddaje w Państwa ręce publikację pionierską: “Atlas polskiej obecności za granicą”. Poprzez mapy i krótkie teksty oraz zbiorcze informacje, prezentuje ona obecność naszej emigracji na świecie.

Polska ma w porównaniu do liczby ludności ją zamieszkującej, jedną z największych diaspor w skali globalnej. Na wszystkich kontynentach zamieszkuje, wedle różnych szacunków, 18 do 20 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia.

Publikacja “Atlasu polskiej obecności za granicą” jest częścią podjętego przez resort spraw zagranicznych wysiłku zgromadzenia całościowej informacji na temat społeczności polskich i polonijnych za granicą. Szczegółowo opisane są tam nasze skupiska w 33 krajach, gdzie obecność Polaków i osób polskiego pochodzenia jest najtrwalsza i najbardziej znacząca”.

W sumie atlas liczy 286 – bogato ilustrowanych – stron.

Już po niespełna półtora roku działalności (portal zaczął działalność w czerwcu 2011 r.), portal Polonia w Stambule, został odnotowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Raport wedle stanu na koniec 2012 roku.

Poniżej kilka stron z publikacji “Atlas Polskiej Obecności za Granicą”.

KLIKNIJ – „Atlas polskiej obecności za granicą” – aby zobaczyć całość wydania (osoby przebywające w Turcji muszą użyć VPN, gdyż issuu.com jest blokowany w tym kraju).