FEATUREDLatestPolonia w TurcjiStambuł

166 rocznica śmierci Adama Mickiewicza

166 lat temu, 26 listopada 1855 roku, zmarł Adam Mickiewicz. Przyczyna śmierci wieszcza nie jest znana do dzisiaj – różne wersje jako przyczynę podają udar mózgu, zarażenie się cholerą, a nawet otrucie arszenikiem.

We wrześniu 1855 – podczas wojny krymskiej, po śmierci żony i zostawieniu nieletnich dzieci – wyjechał do Stambułu.

Zamieszkiwał w domu wdowy po kapitanie wojsk tureckich, gdzie zmarł.

adam mickiewicz, muzeum mickiewicza w stambule, polonia w stambule

Nagły zgon nastąpił podczas epidemii cholery (prawdopodobnie na tę chorobę, choć pojawiły się też sugestie, że mógł zostać otruty arszenikiem lub doznać udaru mózgu).

Adam Mickiewicz na łożu śmierci
Adam Mickiewicz na łożu śmierci

Nie tylko niejasna przyczyna śmierci wywoływała kontrowersje. Powodem „potępieńczych swarów” nad trumną poety stało się jego miejsce spoczynku – tymczasowe, ponieważ zakładano, że ostatecznie jego ciało spocznie w ojczyźnie.

Proponowano stambulski kościół św. Benedykta lub grób w tworzonej właśnie osadzie polskiej, nazwanej później Adampolem, książę Czartoryski przesądził jednak o pochówku we Francji.

Zabalsamowane zwłoki umieszczono w trzech trumnach: cynkowej i dwóch drewnianych. Zanim jednak wyprawiono je w drogę do Francji, minął ponad miesiąc.

Dnia 30 grudnia 1855 ciało Mickiewicza wyruszyło z Konstantynopola na pokładzie francuskiego parowca Eufrat.

Do Marsylii przybyło 7 stycznia 1856. Następnie zostało przewiezione do Paryża i pochowane na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency, 4 lipca 1890 przeniesione na Wawel, co dało sposobność do manifestacji patriotycznej.

Poniżej audycja:

Życie i twórczość narodowego wieszcza przybliżył Krzysztof Lipka w audycji Lidii Nowickiej pt. “Adam Mickiewicz”. (PR, 14.02.1996) – aby odsłuchać KLIKNIJ TUTAJ