Zapal znicz pamięci

Zapal znicz pamięci na opuszczonych polskich grobach w Stambule i w Turcji.

W Polsce utarło się, że jeździmy na groby pierwszego listopada i wspominamy naszych bliskich. Jednakże 1-go listopada świętujemy Wszystkich Świętych. A Zaduszki, czyli Dzień Zaduszny, obchodzimy 2 listopada – i należy pamiętać, że to właśnie Zaduszki są Świętem Zmarłych. Tak postępujemy według wierzeń chrześcijańskich.

A jako Słowianie obchodziliśmy i wciąż obchodzimy Dziady jesienne.

Dziady to grupa najstarszych obrzędów wywodzących się od dawnych Słowian. Polegały one na wierze w to, że żywi mogą obcować z duszami zmarłych, które w określonych okolicznościach pojawiają się w naszym świecie.

Obcowanie żywych z umarłymi i nawiązywanie fizycznych relacji z przodkami, których nazywano Dziadami, miało na celu uzyskanie wsparcia i przychylności umarłych.

Dziady jesienne obchodzono w noc z 31 października na 1 listopada, zwaną też nocą zaduszkową, co było przygotowaniem do jesiennego święta zmarłych, obchodzonego w okolicach 2 listopada (zależnie od faz księżyca).

Zapalając znicz pamięci na polskich grobach możemy uczcić naszych przodków lub po prostu zapalić znicz na polskich grobach, których już nikt nie odwiedza.

ZAPRASZAM do włączenia się do akcji “ZAPAL ZNICZ PAMIĘCI”.