FEATUREDLatestWydarzenia

Odszedł Prof. Dr Yurdaera Altıntaş

25 lipca 2019 pożegnano Prof. Dr Yurdaera Altıntaşa, od urodzenia związanego z polską osadą w Turcji Polonezköy (Adampolem), syna adampolanki Marty Wilkoszewskiej.

Odszedł wielki przyjaciel Polski, jeden z najwybitniejszych tureckich grafików, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Stambule i autor prac wystawianych od 50 lat w Turcji i za granicą, w tym także w Polsce. Za swoje osiągnięcia artystyczne uhonorowany wieloma nagrodami tureckimi i zagranicznymi. Do 2002 roku kierował Katedrą Grafiki na Uniwersytecie Sztuk Pięknych im. Mimar Sinana w Stambule.

Prof. Dr Yurdaer Altıntaş ofiarnie działał na rzecz promocji kultury polskiej w Turcji, przez ponad 20 lat ściśle współpracował z KG RP w Stambule, a owocem tej współpracy były m. in. wystawa „Plakat Polski w czasach Solidarności”, w ramach Międzynarodowych Targów Sztuki w Stambule wystawa „Współczesna grafika polska”, czy też wystawy „Andrzeja Pągowskiego – Plakaty” oraz „Henryk Tomaszewski i jego uczniowie” w ramach Grafist 2014.

W 2012 roku został odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego a w 2014 r. „Krzyżem Kawalerskim Orderu zasługi RP” nadanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Cześć Jego Pamięci.

Teskt źródło: KG RP w Stambule