LatestŻycie w Turcji

Nowy rok, nowe ceny

Z nowy rokiem wzrosły cen energii elektrycznej, gazu i opłat drogowych dla Turków.


Sześcioprocentowy skok cen energii elektrycznej, jeden procent w przypadku cen gazu i 25 procent w przypadku opłat za mosty i autostrady, denerwuje Turków pierwszego dnia 2021 roku.
Turcy obudzili się w 2021 roku z ręką w nocniku z powodu podwyżek cen energii elektrycznej, gazu i opłat drogowych. 6-procentowy wzrost cen energii elektrycznej ogłoszony przez turecki Urząd Regulacji Rynku Energii (EPDK) był gorącym tematem w mediach społecznościowych pierwszego dnia Nowego Roku. Wielu krytykowało terminy podwyżek w czasie pandemii koronawirusa; okresie niepewności finansowej.

Chociaż wzrost ceny gazu wynosi tylko jeden procent, spotkał się z ostrą krytyką, ponieważ koszty ogrzewania są już bardzo wysokie, a dla wielu gaz stał się „luksusem”.

Według niektórych danych ponad 3 miliony gospodarstw domowych nie ma elektryczności.

Dodatkowo, opłaty drogowe na dwóch głównych mostach bosforskich, które łączą Azję i Europę w Stambule, wzrosły z 10,50 lir tureckich (TL) do 13,25 TL, zadając cios szczególnie tym, którzy codziennie korzystają z mostów. Podobnie most Yavuz Sultan Selim, znany również jako „Trzeci Most” nad cieśniną Bosfor, zdrożał z 21,90 TL do 27,50 TL.

W międzyczasie na moście Osmangazi, który łączy miasto Gebze z prowincją Yalova autostradą O-5, jednym z wielu kontrowersyjnych projektów drogowo-mostowych prezydenta Erdoğana, nastąpił wzrost ceny ze 117,90 TL do 147,50 TL. .

Podobnie opłata za przejazd autostradą Izmir-Stambuł, która już spotkała się z krytyką za zbyt wysoką cenę, wzrosła z 292 TL do 367 TL.

Według nowych stawek ogłoszonych przez Generalną Dyrekcję Autostrad (KGM), opłaty drogowe wzrosną średnio o 25 procent za autostrady i mosty w kraju, w zależności od rodzaju pojazdów.